Akıllı Prostat Biyopsisi

2023-01-17

Ameliyatsız Prostat Kanseri Tedavisi

Kimler Prostat Biyopsisi Yaptırmalıdır? 

Prostat her erkekte bulunan mesanenin altında idrar yolunun çevresini saran bir bezdir. 40 yaş sonrasında bu bez erkeklik hormonu nedeni ile her erkekte giderek büyür. Bazı erkeklerde büyüme idrar yolunu tıkayarak gerçekleşir bazı erkeklerde de büyüme kanserli şekilde olur.
40 yaş sonrası her erkek üroloji uzmanına gidip prostat büyümesini kontrol ettirmeli ve prostat kanseri taramasını kan testi (PSA) verip yaptırmalıdır. PSA testi yaşa ve prostat hacmine göre yüksek olanlarda mutlaka prostat biyopsisi yapılmalıdır.

Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır? 

Prostat biyopsisi makattan yapılır ve hastaya kısa süreli bir anestezi verilebilir. Makattan prostat üzerinden ultrason yapılarak şüpheli alanlardan ayrı biyopsiler alınır ve ayrıca normal gözüken alanlardan da biyopsi alınır. Genellikle alınan biyopsisi sayısı en az 12 ‘dir.

Akıllı Prostat Biyopsisi Nedir? 

İlk prostat biyopsisinde kanser yakalanmayan ama PSA ‘ları giderek yükselen hasta grubunda prostat multiparametrik MR görüntüleme yapılıp bu görüntüde şüpheli alanlar tespit edilebilir. Şüpheli alanlar makattan yapılan ultrason görüntüleri ile eşleştirilip biyopsiler sadece bu şüpheli alanlardan yapılır. Bu işleme akıllı prostat biyopsisi veya füzyon biyopsi adı verilir.