2023-01-17

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

Üriner sistemde görülen bu rahatsızlıkta, mesanede enfeksiyon belirtisi olmadan sistit şikayetlerin olmasıdır. Hastalarda sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve acı, mesanede basınç hissi ve idrar yaparken ağrı hissi görülüyor. Bazen pelvis bölgesindeki kaslarda spazm tarzı ağrılara da rastlanabiliyor.

Hanımların en sık yakınmalarında biri de ağrılı, sızılı ve hatta bazen kanamalı idrar yapmalarıdır. Bu durum genellikle sistizm yakınmaları olarak nitelendirilir ve hastalık ise sistit olarak adlandırılır. Sistit tipik olarak sadece mesane ve aşağı idrar yolunun mikrobik iltihabıdır ve hiçbir zaman ateşle beraber seyretmez. Ateş ile beraber olan sistizm yakınmaları çoğunlukla böbreğe kadar ulaşmış olan mikropların neden olduğu böbrek ve yukarı idrar yolu enfeksiyonlarıdır.
 
Cinsel olarak aktif hale geçen hanımlar önce balayı sistiti denen kısa süreli sistit atakları geçirebilir. Bu durum çoğu zaman 3-5 günlük antibiyotik tedavileri ve bol sıvı alımı ile düzeltilir. Ancak sistit atakları yılda 3 kezden fazla oluyor ise bu durum kronik sistit olarak değerlendirilir ve sistite neden olabilecek bazı hastalıklar araştırılır. İşeme bozuklukları, mesane sarkması, rahim sarkması ve diğer kronik hastalıklar (şeker hastalığı, damar tıkanıklığı gibi) tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.
 
Ateşli olan idrar yolu enfeksiyonları bir kez olsa bile mutlaka ileri araştırmayı hak ederler. Basit böbrek taşlarından vezikoüreteral reflüye kadar değişik hastalıklar ateşli idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.
 
Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesinde alternatif yöntemler: 
  • Alınan sıvı miktarının arttırılması 
  • İdrar tutma alışkanlığından vazgeçilmesi ve düzenli işemenin yapılması 
  • Küvet ve havuzdan uzak durulması 
  • Islak mayo ile dolaşılmaması 
  • Alınan C vitaminin arttırılması 
  • Aşırı şeker yükü olan gıdalardan uzak durulması 
  • Cinsel aktivite sonrası mutlaka idrar yapma alışkanlığının edinilmesi 
  • Yaban mersininin çay şeklinde tüketilmesi (Günde iki üç bardak)