Kız Bebeklerde Vajinal Yapışıklıklar

2023-01-17

Kız Bebeklerde Vajinal Yapışıklıklar

Kız bebeklerde ve çocuklarda karşılaşılan genital bölge yapışıklıkları veya vajinal yapışıklıklar aslında tahmin edilenden daha sık görülen bir durumdur.
Doğmalık değil, sonradan ortaya çıkan bir durumdur.
Genellikle bebeğin bezli olduğu hayatın ilk aylarında ortaya çıkar.
Bazı çocuklarda ise bezden kurtulup tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra görülür.
Uygun olmayan ıslak mendiller ya da sabun / şampuan kullanımı vajinal bölgede kuruluk ya da bez tahrişe yol açıp yapışıklığa neden olabilir.
Ayrıca tekrarlayan pişiklere bağlı olarak da yapışıklıklar ortaya çıkabilir.
Tıp dilindeki ismi labial füzyon olan bu yapışıklıklar, vajen girişindeki küçük dudakların, kısmen veya tamamen birbirine yapışık olmasıdır.
 
Genellikle sağlıklı bebeklerin rutin muayeneleri sırasında rahatlıkla tanı konabilirken bazen de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle yapılan yapılan muayeneler neticesinde ortaya çıkmaktadır.
 
Vajinal yapışıklıklar genellikle önemli bir soruna yol açmazken; bazen de idrar yapma da güçlük, rahat çiş yapamama, idrarın vajen içinde birikmesine bağlı genital bölgede pişlikler, idrar yaptıktan sonra geride biriken idrarın damlamasına bağlı olarak iç çamaşırda ıslanma ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.
 
Vajinal yapışıklıkların tedavisinde genellikle ilk yaklaşım tahriş ya da enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yöneliktir.
 
Bu dönemde ıslak mendillerin kullanılması kısıtlanmalı, bez değişimlerinde bebeğin altı pH’ı ayarlı şampuanlarla yıkanarak iyice kurulanmalıdır.
 
İkinci adım tedavi ise östrojenli veya kortizonlu kremlerin kullanılmasıdır.
 
Ancak ciddi yapışıklıklar sadece kremler ile açılamamaktadır.