İktidarsızlık

2023-01-17

İktidarsızlık

Sertleşmenin yani ereksiyonun azalması ya da kaybı iktidarsızlık veya empotans (impotans) olarak adlandırılır. Altta yatan neden şeker, kalp veya başka damar hastalıklarına bağlı olabildiği gibi darbe ya da kazalar sonrası da meydana gelebilir. Ameliyatsız tedavilerinin başında toplumda iyi bilinen ve reçeteli veya reçetesiz olarak yaygın kullanılan ilaçların dışında penise iğne tedavileri de bir diğer alternatiftir. Penis vakum ya da pompa cihazı ve son yıllarda özellikle penise titreşim vererek sertleşme idmanı yaptıran bazı cihazlar da denenebilir. Tüm bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ise penis protezi ya da mutluluk çubuğu takılma ameliyatı kullanılabilir.

Erkeklerin hemen her yaşında olsa da özellikle ilerleyen yaşlarda cinsel performansın düşmesi endişelendirir. Özellikle sertleşme yeteneğinin azalması hem psikolojik hem sosyal bir problem haline gelse de aslında beylerin kalp damar sağlığının bozulmasının ya da hormonal bazı hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

İktidarsızlık yakınması olan beylerin hormonlar, kan yağları ve şeker hastalığı için incelenmeleri çok önemlidir

İktidarsızlık Tedavisi


İktidarsızlık tedavisine başlanmadan önce kişinin kullandığı ilaçlar, diğer hastalıkları, prostat rahatsızlıkları iyice değerlendirilmeli ve ilaç tedavisi planlanacaksa bunlara özen gösterilmelidir.
Sertleşmenin güçlendirilmesi için kullanılan bazı ilaçların özellikle kalp hastalığı olup da damar açıcı ilaç kullananlara doktor kontrolü olmadan alınması ölümle sonuçlanabilir. Diğer yandan bu ilaçların baş ağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı ve ishal gibi bazı yan etkileri olabilir. İlacın cinsel isteği arttırıcı bir etkisi yoktur, sadece cinsel isteğin olduğu zaman sertleşmenin gücünü arttırıcı etkisi vardır.
Ağızdan alınan ilaçların etkisiz olduğu durumlarda penis pompası veya penise bazı ilaçların iğne yolu ile verilmesi gerekebilir. Bu durumlarda iğne tedavisinde ilaç dozu en iyi yanıt alınana kadar arttırılır. Maksimum dozda yanıt olmayanların damarlarının özel bir ultrason ile incelenmesi gerekir. İğne tedavisinin yan etkileri penis ağrısı, iğnenin yapılmasında güçlükler ve penisin sertleşme sonrası normal haline dönmemesidir. 2-4 saat içinde sertleşmesi azalmayan hastalara priapism denir ve hastaneye başvurup üroloji hekimi tarafından tedavi edilmeleri gereklidir.