İdrar Yolu Enfeksiyonları

2023-01-17

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra çocuklarda en sık görülen enfeksiyon, idrar yollarında gelişmektedir.
Bezi bırakmış çocuklarda en sık idrar yolu enfeksiyonu nedeni; çok uzun süre bekletip çiş tutmaktır. Ayrıca sürekli kabızlık ve kız çocuklardaki genital bölge mantar enfeksiyonları da idrar yolu enfeksiyonu nedeni olabilmektedir.
Gündüz idrar şikâyetleri olan, aniden idrara sıkışan, tuvalete gidene kadar kaçıran, ya da son dakikaya kadar idrar tutmaya çalışan, idrar bekleten, beraberinde kabızlık gibi defekasyona (büyük tuvalete çıkma) ait sorunları olan çocuklar için daha detaylı ve ileri incelemeler (ürodinamik tetkikler) gerekli olabilir. Bu tip idrar sorunlarının devam etmesi, tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları ve mesane fonksiyon bozukluğu gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı çok ileri olgularda tablo böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir.
 
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtilerine bakıldığında; 3 yaşından küçük çocuklarda;  ateş,  kusma, beslenme bozuklukları, karın ağrısı, sarılık, idrarın kötü kokması, gelişmede gerilik, sürekli ağlama görülür.
 
3 yaşından büyük çocuklarda ise, ateş, karın ağrısı, kusma, huzursuzluk, beslenme bozukluğu, sık idrara çıkma, idrar yaptıktan sonra tam rahatlayamama, idrar yaparken yanma, ağrı, halsizlik, bulanık idrar, idrarda kana rastlanır.