Peyronie Hastalığı

2023-01-17

Sonradan oluşan penis eğrilikleri

Peniste eğriliğe neden olan en önemli hastalık Peyronie hastalığıdır. Penis darbe sebebi ile direk eğilmez, bazı süreçler sonucunda eğri penis durumu oluşabilir. Peyronie, peniste tekrarlayan küçük travmalar sonucu penisin üzerini örten kılıfın içinde ufak mikroskopik  kanamaların  olması ve bunların iyileşirken tıpkı bir yara iyileşmesi gibi kalıcı izler ve skar dokuları bırakmasıdır. Bu izler ve yaralar penis yapısını bozar, penis elastikiyetini kaybetmiş olduğundan ereksiyon sırasında penis o tarafa bükülür.
Peyronie hastalığı daha çok  50 yaş üzerinde görülür ve başlangıç belirtisi ereksiyon sırasında ağrıdır. Genellikle 1 yıl sonrasında plaklar ele gelmeye başlar ve sonuçta plakların olduğu yöne doğru peniste eğrilik gelişir (azami 90 derece açı ile deforme olabilir ) ve çoğu kez ağrı olur. Plaklar genellikle (%70 oranında) penisin üst yüzeyinde olup eğrilikte yukarı doğrudur.
Peyroni hastalığı ile birlikte  bu yaş erkeklerde diabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve ereksiyon yetmezliği yüksek oranda bulunmaktadır.